7 Nisan 2015 Salı

Oracle Database 11g Express Edition & Toad Nedir ?

Oracle Database 11g Express Edition Nedir ?

Oracle Database 11g Express Edition, Oracle' ın geliştirdiği yenilikleri denemenize imkan veren Veritabanı modelidir. İçerisinde Human Resources (İnsan Kaynakları) tabloları ve kayıtlar bulunmaktadır. Bu tablolardan bazıları şunlardır;
  • Employees
  • Jobs
  • Departments
Bu Veritabanı modeli üzerinde isterseniz kayıt ekleyebilirsiniz, silebilirsiniz, tablo oluşturabilirsiniz, Join kullanabilirsiniz, Sequenceler yaratabilirsiniz ve View tablolar oluşturabilirsiniz. Kısaca Sql ve PL-Sql adına yapabileceğiniz herşeyi bu Veritabanı modeli üzerinde deneyebilirsiniz.

Toad Nedir ?

Veritabanı modelini yönetebilmek için bir programa ihtiyacımız olacak. Bu programın adı "Toad" dır. Açılımı "Tool for Oracle Application Developers" olan "Toad", bir uygulama geliştirme aracıdır. Kısaca Toad Oracle' ın  geliştirme ve yönetme arayüzüdür. Toad kullanarak SQL ve PL-SQL paketlerini, prosedürlerini ve fonksiyonlarını inşa edebilir ve test edebilirsiniz.
Oracle Database 11g Express Edition ve Toad indirdikten sonra aşağıda ki linklerin yardımıyla bilgisayarınıza kurabilirsiniz.
Peki gerekli programları kurduk şimdi ne yapmamız lazım ? Oracle veritabanı modeli içerisinde kaybolmaya başlamadan önce "HR Unlock" işlemini yapmamız gerekiyor.

Bu adımları tamamladıktan sonra Oracle Database 11g Express Edition ve Toad içinde kaybolmamıza karşı çıkacak bütün engelleri aşmış oluyoruz. Atlamak için hazır mısınız ? Bir sonra ki yazıda görüşmek üzere, hoşça kalın.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder