13 Nisan 2015 Pazartesi

VmWare Fusion 7 ile Sanal Makine Kurulumu


VmWare Fusion 7 ile Sanal Makine Kurulumu


Merhaba arkadaşlar, bugün elimden geldiği kadar VmWare Fusion nasıl kullanılır anlatmaya çalışacağım. Bir önceki yazıda .Net teknolojilerini Mac Os X üzerinde nasıl kullanacağımızdan bahsetmiştim. Bugün anlatacağım yöntem geçen seferki yazıda da tavsiye ettiğim ve halihazırda kullandığım VMWare Fusion 7 ile sanal makine kurulumu ve kullanımı.

Tekrar hatırlayacak olursak VMWare Fusion 7 Mac Os X işletim sistemi içerisine sanal makine oluşturmamızı sağlayan bir uygulamadır. Oluşturduğunuz bu sanal makineye isterseniz Windows isterseniz Linux veya isterseniz Mac Os X kurabilirsiniz. VMWare Fusion 7 Mac Os X Yosemite ile tam uyumludur.

VMWare Fusion 7’ yi "buraya" tıklayarak indirebilirsiniz.

1) İndirme işlemini ve standart yükleme adımlarından sonra uygulamamız Launchpad’ de yerini alacaktır.
wmware fusion 7 pro launchpad
2) Uygulamayı çalıştırdığımızda karşımıza gelen ekrandan "File >> New" yolunu izleyerek sanal makineyi oluşturabilmek için gerekli olan ilk adımı atmış bulunuyoruz. Eğer uygulamaya daha önceden bir sanal makine oluşturmadıysanız uygulamayı çalıştırdığınız anda karşınıza “3” numaralı görseldeki bölüm gelecektir. Benim hali hazırda bir sanal makinem olduğu için bu yolu izlemem gerekiyor. Ayrıca klavyenizde ki command + N ile de bu ekranı açabilirsiniz.
wmware fusion 7 pro file new
3) Bu kısımda uygulama bizden en çok kullanılan yöntemler arasından bir tercih yapmamızı istiyor. Seçeneklerden;
 • Windows 7 DvD’ si veya Disk İmajı kullanarak oluşturabileceğimiz yöntem,
 • Seçenek ise hali hazırda bulunan bir işletim sistemini sanal makineye aktarmak için kullanacağımız yöntem
 • Üçüncü seçenek ise More Options… kısmı.
Biz “Install from disc or Image” kısmını seçip “Continue” diyoruz.
wmware fusion 7 pro installation method
4) Bir sonraki adımda sanal makineyi kurabilmek için gerekli olan DvD’ yi veya İmaj dosyasını uygulamaya göstermemiz gerekiyor. Bunun için “Use another disc or image…” diyoruz.
wmware fusion 7 pro create a new virtual machine
5) İmaj dosyasını veya DvD’ yi seçip “Open” seçeneğini seçip açıyoruz.
wmware fusion 7 pro choose disc or image
6) Son olarak “Continue” dedikten sonra bir sonraki adıma geçiyoruz.
wmware fusion 7 pro new virtual machine image or disc
7) Bu kısımda kuracağımız sanal makinenin adını, kullanıcı şifresini ve Windows versiyonunu belirlememiz gerekiyor. 
8) Ürün anahtarı kısmını doldurup doldurmamak size kalmış bu kısımda ürün anahtarını yazmadığınız takdirde Windows kurulurken yazmanız istenecek. Ben yazmadan devam ediyorum ve “Continue” diyorum. Çıkan uyarıda “Continue without key” seçeneğini seçiyoruz.
wmware fusion 7 pro virtual machine os type and easy install name password serial key
wmware fusion 7 pro serial key uyarı (warning)
9) Daha sonraki adımda kuracağımız sanal makinenin nasıl bir yapıda olacağını seçiyoruz. Mac ile Windows kısmının karışmamasını istediğim için “More Isolated” seçeneğini seçip “Continue” diyoruz. Artık son kısma gelmiş bulunuyoruz.

wmware fusion 7 pro integration
10) Bu kısımda gördüğünüz gibi oluşturacağımız sanal makinenin bir takım özellikleri yazmakta, bu özellikleri isterseniz "Customize Settings" e tıklayarak değiştirebilirsiniz, istersenizde daha sonra dilediğiniz gibi değiştirebiliriz, biz şimdilik bu şekilde bırakalım ve “Finish” ile kurulumu bitirelim.
wmware fusion 7 pro finish
11) “Finish” dedikten sonra son bir adım daha var bu adım ise sanal makinenin adı ve kurulacağı yeri belirlemek. Ben bu kısmı olduğu gibi bırakıyorum ve "Save" i seçip windows kurulum aşamasına geçiyoruz.
wmware fusion 7 pro saving virtual machine's file
12) Sanal makine çalıştıktan sonra standart Windows format işlemi gerçekleşecektir. Format kısmında dikkatli bir şekilde “Next” işlemlerini gerçekleştirdikten sonra sanal makineniz kullanıma hazır olacaktır.

wmware fusion 7 pro windows 7 startup

13) Böylece sanal makinemizin kurulumu tamamlanmış oluyor. Gönül rahatlığıyla "Windows" üzerinde çalışmalarımızı yapabiliriz. Kurduğumuz sanal makine çözünürlüğü otomatik olarak ideal boyuta ayarlamaktadır. İstersek tam ekran şeklinde istersek de pencere büyüklüğünü ayarlayarak kullanabiliriz.
wmware fusion 7 pro windows 7 desktop

14) Ek olarak eğer sanal makinenin performansından hoşnut değilseniz veya sanal makineye yeni bir birim eklemek istiyorsanız; Sanal makine kapalı konumdayken "Ayarlar" bölümünde gerekli değişiklikleri yapabilirsiniz.
wmware fusion 7 pro virtual machine settings

14.1) Bu bölümde sanal makinenizin özelliklerini istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz. Benim tavsiyem "Processors & Memory" bölümünde çok aşırıya gitmeyin çünkü sanal makinenin özelliklerini çok fazla arttırırsanız daha da fazla performans kaybı yaşarsınız. Siz özellikleri arttırdığınız takdirde eğer aşırıya kaçarsanız VmWare Fusion 7 size uyarı verecektir.

"Son olarak eğer 8 GB bellek ve i5 işlemciye sahip bir MacBook veya iMac' e sahipseniz; sanal makine için en fazla 5 GB bellek ve 3 sanal çekirdekli işlemci size çok yüksek performans sağlayacaktır. Daha fazlası bilgisayarınızı yorar ve size dezavantaj sağlar."

Böylece VmWare Fusion 7 ile sanal makine kurulumunu tamamlamış ve yazımın sonuna gelmiş bulunuyoruz. Karşınıza çıkacak herhangi bir sorunda benimle iletişime geçebilirsiniz. 

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere hoşça kalın.

6 yorum:

 1. teşekkür ederim. macosx e dayalı paylaşımlarınızı ilgiyle takip edeceğim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim, iş güç dolayısıyla pek ilgilenemesem de yakında yeni yazılar paylaşmaya devam edeceğim.

   Sil
 2. teşekkür ederim.
  bu arada bir sorum olacak , bu yöntemle mac bilgisayarıma windows 7 kurulumu yaptım fakat program kurulumu yapamıyorum , bununla ilgili bir çözüm veya öneriniz var mı ?

  YanıtlaSil
 3. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 4. Merhabalar ; programı yüklemeye çalıştığım zaman aldığım hatayı paylaşıyorum.
  http://i.hizliresim.com/l32Y3r.jpg
  sizin bu konuda yardımlarınızı bekliyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gecikme için kusura bakmayın daha yeni okuyabildim. Böyle bir sorunla ilk defa karşılaştım. Biraz araştırınca anti virüs programını kapatın ve şnternet bağlantısını kesip yüklemeyi deneyin dediklerini gördüm. Bir deneyin isterseniz. Ayrıca, autocad kullanacaksanız sanal makine performansı çok çok düşük olur. Bootcamp kurmanızı tavsiye ederim.

   Sil