29 Ekim 2015 Perşembe

Java ile Neler Yapılabilir ? Applet, Servlet, JSP,EJB, RMI Nedir ?

Merhaba arkadaşlar, geçen yazımda Java programlama dilini elimden geldiği kadar anlatmaya çalışmıştım. Peki, Java ile neler yapabiliriz dediğinizi duyar gibiyim. Bu yazımda da sizlere kısaca Java programlama dili neler yapabileceğinizi anlatacağım.

Bir önceki yazımda da bahsettiğim gibi Java programlama dili işletim sistemi sınırlamalarını ortadan kaldırmaktadır. Bu durum beni de içerisine çekip Java öğrenmeye yönelten başlıca bir özelliktir. Çünkü sınırları sevmeyen bir yazarım. Bu anlamda Java özgürlüğe açılan bir kapıdır. Lafı daha fazla uzatmadan konumuza kaldığım yerden devam ediyorum.

Java ile Neler Yapılabilir ? -Kısaca aklınıza gelebilecek her şey.


Java ile proje tasarımı ve gerçekleştirimi diğer programlama dillerine göre daha kolay, daha esnek ev daha hızlı sürede yapılabilir. Kısaca göz atacak olursak, Java programlama diliyle;

  • Grafiksel kullanıcı arayüz (GUI) uygulamaları; Applet'ler 
  • Veri tabanına erişim uygulamaları,
  • Web tabanlı erişim uygulamaları; Servlet, JSP,
  • Dağınık bileşenler (Distributed Components); Örneğin EJB, RMI,
  • Akıllı telefonlar, cep telefonları, tabletler ve akıllı kartlar uygulamaları,
ve daha bir çok alanlar için uygulama tasarlanması ve geliştirilmesi yapılabilir. Yazımın başında da söylediğim gibi aklınıza gelebilecek her şeyi tasarlayıp, geliştirebilir ve her yerde çalıştırabilirsiniz.

Yazımın içinde geçen ve bilmediğinizi varsaydığım bazı terimleri bu noktadan sonra açıklamaya çalışacağım, sürç-ü lisan edersem affola.

Applet Nedir ?
Applet,bir tarayıcı içerisinde çalışan program parçasıdır. Bir web sayfasında bir image veya tablo gibi belli bir dikdörtgen içerisinde çalışır ve programlamayla yapılabilecek bir çok işlemi gerçekleştirebilir.

Java Applet Nedir ?
JAVA Applet, JavaByteCode formunda dağıtılan küçük çaplı Java uygulamalarına verilen addır. Java Applet'ler, JavaVirtualMachine yüklü olan bilgisayarlarda web tarayıcısının içerisinden çalıştırılabilirler ya da bağımsız bir uygulama olan Sun'ın AppletViewer uygulaması ile de test edilebilirler. Tarayıcıdan bağımsız çalışan JavaWebStart kullanılarak da Java uygulamalarını çalıştırmak mümkündür.

Avantajı; Linux, Windows ve MacOS üzerinde çalışmasını sağlamak kolaydır (cross-platform).
Dezavantajı; Java plug-in yüklenmeden bir Java Applet'i çalıştırmak mümkün değildir.

Servlet Nedir ?

Web sayfaları eskiden durağan bir yapıya sahipti, kullanıcıdan bilgi alarak bu bilgiler doğrultusunda işlemler yapamıyordu. Zamanla dinamik web sayfasına duyulan istekler artınca kullanıcıdan bilgiler alıp çalışan dinamik web sayfaları üretilmeye başlandı. 

Java programlama dilinde dinamik web sayfaları üretmek için bir çok yol vardır, Servlet bunlardan bir tanesidir.

JSP Nedir ?
Web sayfalarında Java programlama dilini kullanarak dinamik web sayfaları oluşturmamızı sağlayan bir Java teknolojisidir. JSP (Java Server Page) HTML dili içerisine özel taglar kullanılarak yazılır,  <%....%> gibi.

JSP, Servlet uzantısıdır, HTML içerisine yazdığımız JSP kodları sunucuda Servlet' e çevrilir. JSP' ler Java Beans' ler ile çalışır ve daha rahat bir geliştirme imkanı sunar.

EJB Nedir ?
EJB; Java ilk olarak ’write once, run everywhere’ sloganı ile ortaya çıkmış ve birçok programcıyı sadece bu yüzden peşinden sürüklemiştir. Buna örnek Applet kullanımındaki yaygınlıktır. Daha sonraki hamlesi JDBC (Java Database Connectivity) ile olmuş ve tek tip bir arayüzle tüm veritabanı sunucularına bağlanabileceğini garanti etmiştir. İşte EJB tam bu noktada ortaya çıkmıştır.

Basit bir tanım yapacak olursak EJB; tüm uygulama sunucularında çalışabilen bir bileşen modeldir.

RMI Nedir ?
Remote Method Invocation yani RMI farklı sunucularda olan metodların başka bir sunucudan çağırılarak kullanılmasında kullanılmaktadır. Java Nesnelerinin kullanmak için farklı bir sunucuya/sanal makina’ya bağlanıyorsa buna biz Dağıtık Programlama diyoruz. RMI, Dağıtık Programlama yapmamıza olanak sağlamaktadır.

Evet arkadaşlar, bir yazımın daha sonuna gelmiş bulunmaktayım. Bir sonraki yazım "Java' nın Gelişim Evreleri" üzerine olacak. Şimdilik hoşça kalın.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder