18 Eylül 2016 Pazar

Apple Bootcamp BSOD Mavi Ekran Çözümleri win 7, win 8 & 8.1, win 10

Merhaba arkadaşlar, bu yazıda Mac Os X BootCamp kullanıcılarının baş belası olan "Mavi Ekran" BSOD hatalarının çözümünü anlatacağım.


Bootcamp ile herhangi bir Windows versiyonunu yükledikten sonra "Mavi Ekran" BSOD ile karşılaşacaksınız. BSOD ne derseniz, Windows' un tabiri caizse bazı sorunlardan dolayı çökmesi ve kendini yeniden başlatmasıdır.

Bu hatalar sistem kaynaklı hatalar olduğu için, Windows bileşenlere zarar vermemek amacıyla ve o hatadan kurtulmak için kendisini yeniden başlatır.

Bu hatalar genellikle uyumsuz sürücüler, windows sistem dosyalarındaki hatalar, aşırı sıcaklık, ram' de oluşan hatalar, depolama sisteminde ortaya çıkan hatalardan kaynaklanır.

Karşılaştığım bütün BSOD hatalarını çözmek tam tamına yirmi bir (21) günümü aldı. Defalarca Mac Os X yükledim, ram testleri çalıştırdım, Windows un BootCamp ile çalışan bütün versiyonlarıyla test yaptım fakat yirmi birinci günün şafağında sorunu tamamen ortadan kaldırdım.

Şimdi hiç vakit kaybetmeden neler yaptığımı sizlerle paylaşmak istiyorum. Mavi ekran hatalarını kesin çözmek istiyorsanız bütün yöntemleri sırasıyla tek tek uygulayınız.

Bu işlemleri özellikle Mac ailesinden bilgisayar kullananlar Bootcamp Assistant ' ı yükledikten sonra yapmalıdır.

Oluşan BSOD Mavi Ekran Hatalarının logları Minidump adlı dosyalarda tutulmaktadır. Bu dosyaları incelemek için BLUESCREENVIEW adlı uygulamayı indirip çalıştırınız. O sizin yerinize bilgisayarınızı tarayıp dosyaları açacaktır.

Link

1) Driver Uyumsuzluğundan Kaynaklanan BSOD (Mavi Ekran ) Hataları (DRIVER_IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL)

Bu durum bilgisayar bileşenlerinin üreticileri tarafından hazırlanan yazılımların ya işletim sistemi (32 bit & 64 bit) farkıyla ya da hardware - driver uyumsuzluğundan kaynaklanmaktadır.

Bu durumu çözebilmek için uzun yol;
 • Üreticilerin sayfalarındaki destek yazılımlarını indirmek. Bunun için bileşenlerin modellerini de bilmeniz ve Windows 32 mi 64 bit mi bilmeniz gerekmektedir.
Kısa yol ise;
 • Driver Booster adlı, tamamen güvenilir olan programı yüklemek. Bu programı açtığınızda bilgisayarınızı tarayacak ve size hangi sürücüler eski veya uyumsuz olduğunu söyleyecektir. Ayrıca size bu sürücülerin güncel versiyonlarını da indirme imkanı sunacaktır. Bununla kalmayıp üstüne bir de bu sürücüleri yükleyecektir.
Apple Mac 2012 ve üzeri Serisi bilgisayar kullananlar;
 • BootCamp Assistant yükledikten sonra yukarıda bahsettiğim Driver Booster adlı programın yanında, Intel Driver Utility adlı programı yüklemeli ve bilgisayarlarını taramalıdır.

2) HDD / SSD Hataları BSOD (Mavi Ekran) Hatası (***Stop:0x0000... & NTFS.sys)

Bu tarz sorunlar mekanik de olabilir dosya sisteminin bozuk olmasından da kaynaklanabilir. Bu hatalar genellikle bir dosyayı açmaya veya kaydetmeye çalıştığınız zaman ortaya çıkmaktadır.  Çözebilmek için;
 • Ekran görüntüsünde Sarı ile renklendirilmiş yolu izleyerek tarama başlatabilirsiniz. Ekran görüntüsünü görüntüleyemeyen arkadaşlar için; Windows' un yüklü olduğu Disk üzerinde sağ tıklıyoruz, daha sonra özellikler ve Araçlar sekmesine geliyoruz. Denetele dedikten sonra "Sürücüyü Tara" seçeneğini seçiyoruz.
 • Aynı işlemleri komut penceresini kullanarak da yapabiliriz. Bunun için ilk önce komut penceresini yönetici olarak açmamız gerekmektedir. Daha sonra aşağıdaki komutları deneyebilirsiniz.
 • C: /f : Birimdeki bozuk bölümleri taramadan hataları onarmak için, komut isteminde chkdsk birim:/f yazın ve ENTER tuşuna basın.
 • chkdsk C: /r : Hataları onarmak, bozuk bölümleri bulmak ve okunabilen bilgileri kurtarmak için, komut isteminde chkdsk birim:/r yazın veENTER tuşuna basın.
 • chkdsk C: /i : Diski daha hızlı ama daha özensiz denetler.
 • chkdsk C: /c : Klasör yapısında ki döngülerin denetlenmesini atlar.
Bu işlemleri yapamadan bilgisayarınız BSOD veriyorsa windows' u güvenli modda başlatınız.

    3) Ram Bozuklukları Kaynaklı BSOD Hataları (MEMORY MANAGEMENT & ***STOP: 0X0000....)

    Bu konuda yapabileceğiniz tek şey ramleri test etmek.
    Bu işlemleri yapamadan bilgisayarınız BSOD veriyorsa windows' u güvenli modda başlatınız.

    4) Bootcamp Assistant Rastgele BSOD Hatası

    Bu kısım, Mac kullanıcıları içindir. Bootcamp ile windows yükledikten sonra sizden Bootcamp Assistant yüklemeniz istenecektir. Bootcamp Assistant Mac içerisindeki bileşenlere ait driverları içeren pakettir. Mac üzerinde bulunan kontrol tuşlarını, wireless' i, bluetooth u, usb ve diğer portları kullanabilmek için gereklidir.

    Ben şans eseri bu paketi yüklemeyip Windows' u olduğu gibi kullanmaya çalıştım tabi bir hayli zor oldu ve yapabildiklerim yazı yazmak defalarca restart atmak ve uzun saatler açık bırakmaktı. Tahmin ettiğim gibi hiçbir şekilde BSOD hatası almadım.

    Mac kullanıyorsanız ve MAVİ EKRAN BSOD hatası alıyorsanız ve eğer donanımsal bir hata olmadığına eminseniz bu, BootCamp assistant yüzünden kaynaklanmaktadır.

    Bootcamp Assistant 6 yani bu yazıyı yazdığım dönemdeki son sürüm  içerisinde neredeyse 3 4 yıllık sürücüler ile birlikte gelmekte. Bootcamp Assistant 6 windows 8 ve üzeri sistemler için gereklidir. O yüzden birinci adımdaki sürücü güncelleme işlemlerini muhakkak yapmanız gerekmektedir.

    Bu güncellemeleri yaptınız ve hala BSOD Mavi ekran hatası alıyorsanız, yapmanız gereken şey BootCamp' in System32 klasörüne eklediği AppleHFS.sys ve AppleMNT.sys adlı dosyaları silmek. Daha sonra da bilgisayarınızı yeniden başlatmak. Bu işlemleri yapamadan bilgisayarınız BSOD veriyorsa windows' u güvenli modda başlatınız.
    (Kopyalarını masaüstüne almayı unutmayınız hatta bir USB belleğe).

    Bu dosyalar Windows a Mac Os X tarafındaki dosyaları okuma izni tanımaktadır. Yaptıkları tek şey bu. Bunları kaldırarak Mac OS X tarafındaki dosyalara erişiminiz de kalkar.

    Dosyaları bulabilmek için; C:\Windows\System32 altında aramanız gerekmektedir. Sizde windows farklı bir sürücüye yüklüyse C yerine onun harfini veriniz.

    Umarım derdinize derman olabilirim. Hoşça kalın.

    Hiç yorum yok:

    Yorum Gönder